„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.”
Robert Baden-Powell
Zdanie to przyświeca harcerzom od samego początku harcerstwa. Już ponad 110 lat harcerze i harcerki niosą pomoc i służą potrzebującym w czasach pokoju i jak wojny. Służba obok braterstwa i pracy nad sobą jest podstawą harcerskiego systemu wychowania. Czasami jest ona długotrwałą inicjatywą, a w innych sytuacjach wynika po prostu z potrzeby chwili. Ważne jest, żeby faktycznie miała ona wpływ na nasze otoczenie i choć trochę zmieniła Świat na lepsze. Poszukiwanie służby warto rozpocząć od swojego środowiska lokalnego jednak, jeśli nie macie żadnych pomysłów, a jesteście chętni do działania to mamy dla Was kilka propozycji! Przygotowaliśmy parę pomysłów na służbę oraz i spis miejsc, w których harcerska służba jest mile widziana. Jedyne co musicie zrobić to skontaktować się z odpowiednią osobą i ustalić szczegóły!
Oprócz tego przygotowaliśmy cztery gawędy, po jednej dla każdej z metodyk, które pomogą wprowadzić Wam pojęcie służby do Waszych jednostek!
Przed przystąpieniem do realizacji poniższych propozycji warto pamiętać, że na wszelkie działania poza typowymi dla gromad, drużyn, powinni wyrazić zgodę rodzice naszych zuchów i harcerzy np. na wyprowadzanie psów w „Pomagamy, bo kochamy”, czy prowadzenie warsztatów dla dzieci z Domu Dziecka. Jeżeli akcja ma miejsce poza terenem działania jednostki, jest inny dzień niż zbiórka powinno być zgłoszone jako wycieczka. Warto również wziąć pod uwagę, że służba jest działaniem wynikającym z potrzeb środowiska, dlatego poniższe pomysły są propozycjami tych instytucji. Służba powinna być długofalowa, dlatego warto zaplanować kilka spotkań w tym roku harcerskim lub wyrazić chęć współpracy.
Okres świąteczny kojarzy się ze wspólnym spotkaniem przy stole, z ciepłym posiłkiem i towarzyską, rodzinną atmosferą. Warto zaangażować się w różne wydarzenia w Waszej okolicy – szczególnie przyda się pomoc w organizacji spotkań dla osób najbardziej potrzebujących lub takich, które tego wspaniałego czasu nie mogą celebrować z najbliższymi. Włączcie się w organizację spotkania świątecznego lub Wigilii dla osób zamieszkujących schronisko dla bezdomnych albo pomóżcie w koordynacji podobnego zgromadzenia innym instytucjom – być może pobliska parafia przymierza się do takich działań? Wybadajcie Wasze otoczenie!
Święty Mikołaj wywołuje ciepłe uśmiechy na twarzach dzieci z wielu stron świata. Niestety nie każde dziecko może w swojej pamięci odnaleźć wspomnienie ubranego na czerwono pana, który przynosi wymarzone prezenty. Zastanówcie się nad pomocą domom dziecka lub dzieciom na oddziałach onkologicznych w Waszej miejscowości. Możecie ogłosić zbiórkę prezentów dla dzieci, a gdy przyjdzie odpowiednia pora rozdajcie je! Ubranie stroju Świętego Mikołaja i drobne upominki z pewnością sprawią radość dzieciakom Przy okazji odwiedzin w Domu Dziecka pożądane by było przeprowadzenie krótkich zajęć w tematyce świątecznej. Wszystko ogranicza się do Waszej wyobraźni!
Okres zimowy jest szczególnie trudny dla schronisk dla zwierząt. Często brakuje rąk do pracy, podstawowego wyposażenia, a czasami nawet karmy. Pomagać zwierzętom można na wiele sposobów:
– Pomoc w odbudowie bud dla psów
– Pomoc w wyprowadzaniu zwierząt (stworzenie grafiku lub jednorazowo)
– Zorganizowanie puszek przeznaczonych na zbiórkę pieniędzy w różnych miejscach i promocja całej akcji (popytajcie najbliższych partnerów naszego hufca, mogą okazać się przychylni); zawartość takich puszek przekażcie schronisku
– Zbiórka karmy lub innych artykułów potrzebnych schronisku (w zależności od potrzeb)
Podczas ferii zimowych organizowane są kolonie zimowe dla młodszych dzieci – zarówno w naszym hufcu, jak i w Domach Kultury. Jako starsi i bardziej doświadczeni ludzie możecie wymyślić i przeprowadzić jakieś ciekawe zajęcia – być może zachęcą one kogoś do dołączenia do naszej harcerskiej wspólnoty? Pokażcie wszystko to co kochacie w harcerstwie lub to co kochacie poza nim – jakie są Wasze pasje, priorytety, potrzeby
To dolnośląska organizacja non profit, grupa miłośników zwierząt, która udziela pomocy potrzebującym czworonogom. Najczęściej zajmują się skrajnymi przypadkami, sami mówią o sobie, że działają, jak „policja dla zwierząt”. Ratują psy i koty z opresji, zwierzęta, które są męczone, trzymane w złych warunkach i głodzone. Prowadzą też akcje adopcyjne, współpracują z organami administracji publicznej i samorządowej. Jeden z ich ośrodków, azyl, mieści się w Jeleniej Górze. Obecnie będą wdzięczni za pomoc w odśnieżaniu, w okresie zimowym. W trakcie roku zawsze potrzebują karmy, ale bardzo ważne jest, aby była dobrej jakości np. Briit, Dolina Noteci. Podstawowe karmy z marketów, niestety na nic się nie zdadzą. Możecie zorganizować zbiórkę pieniędzy w swojej jednostce. Nie musi być to typowa „zrzutka”, pieniądze na karmę możecie pozyskać w nieco inny sposób. Zorganizujcie w jednostce zbiórkę groszy, sprzedajcie niepotrzebne ubrania, książki. Możecie też sprzedać złom ze swoich domów, makulaturę. W porozumieniu z organizacją można też zorganizować zbiórkę publiczną. Wówczas puszki i identyfikatory otrzymujecie od nich. Jesteście zainteresowani współpracą? A może macie inny pomysł na wsparcie tej organizacji? Chcielibyście posprzątać w ośrodku, wyprowadzić psy na spacer. Koniecznie nawiążcie kontakt i dowiedzcie się więcej.
kontakt: tel.: 570 365 956
adres: ul. Lubańska 33/c, Jelenia Góra
mail: pomagamy.bo.kochamy@o2.pl
6. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, koło jeleniogórskie
Celem działania Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta jest pomoc osobom ubogim i w kryzysie bezdomności, w tym osobom z niepełnosprawnościami, w duchu przesłania głoszonego przez św. Brata Alberta. W Jeleniej Górze znajduje się kilka placówek, są to: Schronisko dla osób bezdomnych, Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Noclegownia, Ogrzewalnia i Punkt Pomocy Rzeczowej. W okresie zimowym mają kilka potrzeb. Zuchy, harcerze mogliby przygotować dla potrzebujących, stale przebywających w schronisku, imienne kartki świąteczne, harcerskie ozdoby na choinkę. Dla harcerzy starszych i wędrowników proponujemy zbiórkę darów. Schronisko potrzebuje również pomocy przy wydawaniu posiłków podczas wigilii dla potrzebujących. Na zbiórkach, harcerze starsi i wędrownicy mogą poddać dyskusji tematy: bezdomności, odrzucenia społecznego ze względu na sytuację mieszkaniową i finansową, nałogów w oparciu o prawo harcerskie. Wędrownicy mogą również zgłębić temat kryzysu bezdomności, przeprowadzić rozmowy z pracownikami, dowiedzieć się nieco o powodach ciężkiej sytuacji, w jakiej znajdują się podopieczni, dopytać i przedyskutować temat zależności nałogów od bezdomności. Zauważacie w jednostkach problem bezdomności, chcecie wykazać się empatią? Dowiedzcie się więcej:
kontakt: tel.: 75 75 26 122/kom.: 697 915 670
adres: Grunwaldzka 51, 58-506 Jelenia Góra
mail: jeleniagora@tpba.pl
Jest to placówka wsparcia dziennego dla seniorów. Osoby starsze mogą brać udział w zajęciach, które zaspokajają ich potrzeby towarzyskie, kulturalne, społeczne. Są to również warsztaty terapii zajęciowej. Pensjonariusze, którzy często doświadczają samotności, mogą spędzić czas w ciekawy sposób, zawrzeć nowe znajomości. Zuchy mogłyby przygotować występ muzyczny, harcerze i harcerze starsi, wspólne śpiewanie kolęd, pastorałek lub piosenek harcerskich. Seniorzy ucieszą się zapewne z drobnych prezentów od harcerzy np. świątecznych kartek, własnoręcznie wykonanych słodkości, ozdób choinkowych. Można również umówić się na wspólne ubieranie choinki (do 6 grudnia). Seniorzy byliby wdzięczni za zorganizowanie z okazji Dnia Babci i Dziadka zajęć, występów np. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy. Itp. Harcerze Starsi i wędrownicy mogą pomóc przy przygotowaniu sali na pięciolecie placówki. Ważne jest to, że ośrodek działa w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Wszelkie aktywności są mile widziane od 10.00 do 13.00. Dlatego warto z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem poinformować rodziców zuchów, harcerzy, wędrowników i zwrócić się do Hufca o zwolnienia z zajęć, a jeszcze wcześniej umówić się z ośrodkiem. Wędrownicy i harcerze starsi mogliby na zbiórkach podyskutować nad wykluczeniem społecznym osób starszych, sposobach spędzania czasu ze swoimi babciami i dziadkami, propozycjami współpracy z kręgami seniora w naszym hufcu. Porozmawiać o aktywizacji seniorów, Pamiętajmy o seniorach, którzy często doświadczają smutku, cierpią na brak towarzystwa.
kontakt: tel.: 75 629 90 99
adres: ul. Wiejska 29, Jelenia Góra
mail: senior.wiejska@mops.jelenia-gora.pl
8. Centrum Opieki nad Dzieckiem „Dąbrówka”
Są to placówki opiekuńczo-wychowawcze, które zapewniają całodobową opiekę i wychowanie dla dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Placówka zapewnia swoim podopiecznym niezbędne potrzeby, między innymi: edukacyjne, rozwojowe, społeczne, zdrowotne. Podejmują działania, aby dzieci wróciły do rodzin naturalnych lub starają się znaleźć rodzinę zastępczą. Kierownictwo organizuje dla swoich podopiecznych wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, zajęć, warsztatów. Harcerze Starsi i Wędrownicy mogliby zorganizować zajęcia np. ruchowe, plastyczne. W okresie zimowym może być to też pieczenie ciasta, ciasteczek. Grupa liczy około 14 dzieci w wieku szkolnym. Harcerze mogą pomóc w okresie jesiennym w grabieniu liści. Dyrekcja jest chętna do współpracy i realizacji wielu pomysłów. Jeżeli są wśród Was chętne osoby, które chciałyby umilić czas podopiecznym domu dziecka, to skorzystajcie z kontaktu:
kontakt: tel. 075 755 14 02
adres: ul. Podgórzyńska 6/2, Jelenia Góra
mail: dabrowka@jgora.pl
9. Dom Seniora “Grześ” w Karpaczu
To miejsce stałego pobytu osób w różnym wieku – od 40 do 101 lat.
Działania możliwe dla każdego – kartki świąteczne (nie tylko na Boże Narodzenie 😉) występy śpiewane, może jasełka, ale również warsztaty przeprowadzone przez nas dla mieszkańców. Miejsce jest bardzo chętne do współpracy.
kontakt: Radosław Łotocki tel.: 693 501 452
adres: ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9, Karpacz
mail: pensjonatgrzes@go2.pl
10. Schronisko dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze
W schronisku dla Małych Zwierząt w Jeleniej Górze przebywa dużo starszych psów oraz kotów, które potrzebują dobrej jakościowo karmy – ze względów zdrowotnych liczy się jakość, a nie ilość. Państwo również przygarną koce, kołdry bez pierza. Miejsce otwarte na współpracę. Pełnoletni mogą zorganizować akcję ocieplania schroniska, jednak prace bezpośrednie nie są przeznaczone dla osób poniżej 18 roku życia.
kontakt: tel.: 75 642 01 56
adres: ul. Spółdzielcza 33A, Jelenia Góra
11. Dom Pomocy Społecznej w Sosnówce
Jest to placówka zapewniająca całodniową opiekę dla osób w podeszłym wieku. Podopieczni Domu chętnie biorą udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i rekreacyjnych jak andrzejki, można również dla nich zorganizować grilla czy zajęcia z konkursami. Oprócz tego są bardzo chętni do rozmowy, pogrania w gry czy pośpiewania piosenek. Dyrekcja jest bardzo otwarta na wszelkie pomysły, więc możecie wykazać się nie lada kreatywnością!
kontakt: Sabina Burka, tel.: 693 699 876
adres: ul. Liczyrzepy 87, Sosnówka
12. Klub Seniora w Piechowicach
Piechowicki Klub Seniora organizuje czas wolny w tygodniu dla swoich podopiecznych. Seniorzy przychodzą na zajęcia gimnastyczne, malarskie i kulinarne. W piątki nie mają w planie żądnych zajęć co możecie wykorzystać! Możecie przygotować dla nich wieczory muzyczne i książkowe, albo pograć z nimi w gry planszowe. W cieplejsze dni na pewno chętnie wezmą udział w grillu, wyjdą na spacer czy wycieczkę. Dyrekcja jest chętna do współpracy i bardzo otwarta na Wasze pomysły!
kontakt: Dorota Skibińska, tel.: 75 629 99 52
adres: ul. Kamienna, Piechowice