Biało-czerwona majówka za nami

Bardzo aktywnie spędziliśmy tegoroczny weekend majowy, włączając się w obchody świąt patriotycznych.

Tradycyjnie już, harcerze z Karkonoskiego Hufca ZHP rozpoczęli jeleniogórskie obchody Święta Flagi. Poczet składający się z reprezentantów 4 Jeleniogórskiego Szczepu Harcerskiego „Enigma” 2 maja w południe wciągnął biało-czerwoną na maszt na Placu Ratuszowym. Później rozpoczął się biało-czerwony festyn, organizowany przez posłankę na Sejm Zofię Czernow. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych.

Z kolei 3 maja to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w roku. Tego dnia przypada święto Konstytucji 3 Maja. Harcerze obstawili warty przy pomniku „Wolność i Niepodległość”, rozdawaliśmy też zgromadzonym baloniki. Nie zabrakło oczywiście sztandaru Karkonoskiego Hufca ZHP. Delegacja komendy hufca złożyła kwiaty pod pomnikiem.

W jeleniogórskich obchodach uczestniczyło też wielu rodziców naszych harcerzy. Była też grupa gości z Ukrainy, którzy na co dzień przebywają w „Domu Harcerza”. Wszystkim Państwu dziękujemy za udział.

Wiele środowisk naszego hufca włączyło się w obchody świąt na terenie miejsca zamieszkania. Na przykład harcerze z 1 Lwóweckiego Szczepu „Topazowy Kamień” 2 maja m.in. rozdawali mieszkańcom flagi biało-czerwone. Z kolei 3 maja uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, którą odprawił Ksiądz Dziekan Krzysztof Kiełbowicz, jednocześnie angażując się w jej oprawę. Pełnili wartę, śpiewali psalmy, czytali czytania mszalne oraz modlitwę wiernych.