Harcerski Start – Śladami Jelenia

Ponad 300 zuchów i harcerzy podążało w sobotę (3 września) „Śladami Jelenia”, inaugurując zarazem nowy rok harcerski. Wszystko zaczęło się rano na boisku Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. Uczestnicy gry zarejestrowali się, poznali zasady, otrzymali mapę i ruszyli w drogę. Zuchy spotkały tajemniczego rycerza, który zapowiedział, że Jelenią Górę odwiedzi sam Bolesław Krzywousty. Wojownik szukał więc mieszkańców, którzy godnie przywitają legendarnego władcę. Dzieci miały przed sobą kilka wyzwań, tworzyły herby i stroje, pisały kodeks rycerski, lepiły naczynia z gliny na powitalną ucztę, a także poznały historię o początkach Jeleniej Góry.
Do harcerzy przyszedł listonosz z tajemniczą przesyłką, były to pocztówki ze zdjęciami zabytków i ciekawych miejsc Stolicy Karkonoszy. Zadaniem harcerzy było dowiedzieć się nieco na temat skarbu Krzywoustego oraz wykonanie zadań. To między innymi: malowanie widoku z Baszty, rozwiązanie quizu o mieście, przejście toru przeszkód, czy też rozwiązanie krzyżówki z hasłami w formie kodów qr. Harcerze starsi otrzymali wiadomość od Towarzystwa Znawców Jeleniej Góry, którzy znaleźli ważny dokument – fragment przewodnika po okolicy, pochodzący z 1850 roku. Niestety, ktoś zamknął go w sejfie do którego musieli zdobyć kod. Zastępy spotkały na swojej drodze bibliotekarza, urzędnika, przewodnika sudeckiego i wielu innych, aby rozwiązać zagadkę. Uczestnicy tej trasy układali plan parku przy kościele garnizonowym na podstawie zdjęć fragmentów historycznych grobowców, tworzyli filmik promujący miasto, nie zabrakło też zadań sprawdzających wiedzę z szyfrów i terenoznawstwa. Po obiedzie, na Błoniach Jeleniogórskich odbył się apel, którym Komendant Hufca hm. Robert Zapora oficjalnie rozpoczął rok harcerski. Gratulujemy zwycięzcom, życzymy wszystkim dużo motywacji do zdobywania stopni, sprawności i tropów!
Trasa najmłodsza (zuchowa)
Trasa średnia (harcerska)
1. miejsce 101 Drużyna Harcerska „Pagoda” patrol „Dzikie Niedźwiedzie”
2. miejsce 45 DH „Watra”, patrol „Watra”
3. miejsce 101 Drużyna Harcerska „Pagoda” patrol „Kalafiorki”
Trasa najstarsza (harcerze starsi)
3. miejsce 55 DHSiW „Exigo” patrol żeński
Wydarzenie zorganizowali: pwd. Michał Winkel (Komendant Startu) , dhn. Maja Nowińska (trasa Z) , dhn. Ola Zdzińska (trasa H) i dhn. Agata Zapora (trasa HS). Świetna robota!
Dziękujemy serdecznie Zdrojowemu Teatrowi Animacji za wypożyczenie strojów rycerskich, które wykorzystaliśmy na trasie zuchowej i na pewno sprawiły wiele radości dzieciom!
Dziękujemy Pani Beacie Kozyrze, Dyrektor SP nr 2, za udostępnienie miejsca do rozpoczęcia gry.
Dziękujemy serdecznie Panu Tomasz Raczyński za zdjęcia grupowe!
Projekt „Śladami Jelenia” został dofinansowany przez Miasto Jelenia Góra. Dziękujemy!
fot. pwd. Piotr Smolnicki, dhn. Weronika Walentyna Bekus.